Jedno z największych miast świata. Jedno z czterech wydzielonych miast Chin. Miasto, które łączy nowoczesność z tradycją. Miasto ze Świątynią Nefrytowego Buddy. Miasto leżące wzdłuż delty rzeki Jangcy. Miasto z licznymi wieżowcami, z których przy dobrej pogodzie, można oglądać wyjątkową panoramę. Szanghaj!

Szanghaj – jedno z największych miast świata

Szanghaj jest duży. Naprawdę duży. Zajmuje powierzchnię ponad 6000 km kwadratowych. Mieszka w nim blisko 30 milionów ludzi. Pod względem ludności jest to 3 największe państwo świata. Biorąc pod uwagę powierzchnię, również jest w samej czołówce. Wielkość zobowiązuje. Kursuje tu szybki pociąg, który osiąga prędkość 431 km/h. Szanghaj różni się od innych Chińskich miast, w jakich byliśmy. Jest bardzo nowoczesną metropolią, z licznymi wieżowcami. W dzielnicy Pudong znajduje się jedno z największych na świecie skupisk wieżowców. Do niedawna Szanghaj był  znany również z najdłuższej linii metra (obecnie na pierwszym miejscu Pekin, po przebudowie w 2023 roku).

Wszystko zaczęło się od rybackiej wioski…

Za czasów dynastii Han w miejscu obecnego Szanghaju istniała rybacka wioska. Za czasów panowania kolejnej dynastii Tang, rozwinęło się hrabstwo Huting, a później, za czasów kolejnej dynastii Song powstał port. W roku 1267 założone zostało miasto Szanghaj.

My w Szanghaju

Do Szanghaju przyjechaliśmy jednym z szybkich pociągów. Poruszaliśmy się z prędkością ok. 320 km/h. Pomiędzy miastami muszą funkcjonować szybkie pociągi, w innym razie przemieszczanie się byłoby trudne i długie. Odległość z Pekinu do Szanghaju to w końcu 1050 km! Ach.. gdyby takie pociągi funkcjonowały w Polsce…  W każdym razie do Szanghaju dojechaliśmy bardzo szybko i bardzo komfortowo!

Szanghaj przywitał nas deszczową i mglistą pogodą, co nieco zburzyło nasze plany (o czym w jednym z kolejnych wpisów), jednak i tak się nie nudziliśmy (czy w Szanghaju można się nudzić? – pytanie retoryczne ;-)).

Dzisiaj kilka fotek ze ścisłego centrum

   

@Nowiccyteam B&A