Francuzi to mieli rozmach w dawaniu i przyjmowaniu! Raz wysyłają do Nowego Jorku Statuę Wolności, innym razem dostają obelisk z Egiptu. Na placu Zgody w Paryżu stoi mający 23 metry wysokości obelisk. I jakoś tak dziwnie wygląda, jakby zupełnie nie pasował do otoczenia. Ozdobiony jest hieroglifami, a jego wierzchołek to piramidion – co w Paryżu robi Obelisk z Luksoru?

Zacznijmy od końca opowieść…

Na Placu Zgody, który położony jest pomiędzy Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuileries, rzuca się w oczy wysoka budowla. Ma ona 23 metry wysokości i waży 230 ton, znajdują się na niej hieroglify wychwalające Faraona Ramzesa II. Kiedy zobaczyłam ten obelisk po raz pierwszy, nie wiedząc czym on tak naprawdę jest, skojarzył mi się z … ołówkiem 😀 Nie jest to jednak ołówek, a oryginalny obelisk, który znajdował się przed pylonami świątyni w Luksorze (Egipt). Drugi obelisk pozostał na swoim miejscu. Nie jest to jednak tylko obelisk, służy również jako gnomon do zegara słonecznego. W Plac Zgody murowane są rzymskie cyfry.

Obelisk z jednej z najważniejszych świątyń wschodniego brzegu Teb

Świątynia Luksorska (Świątynia Narodzin Amona) została wzniesiona w 1290 roku p.n.e. Budowę świątyni rozpoczął Amenhotep III, a jej dokończenie przypadło Ramzesowi II. Przed pylonami (prostokątnymi wieżami świątyni) postawiono 2 obeliski. Jeden z nich został przewieziony do Paryża w 1833 roku. Jak do tego doszło? Była to decyzja wicekróla Egiptu Muhammada Ali, który podarował królowi Francji Karolowi X obydwa obeliski. Przewieziony został jednak tylko jeden, a było to spore wyzwanie!

Obelisk był transportowany specjalnie do tego celu zbudowaną łodzią, która umożliwiała nie tylko przepłynięcie Nilu, ale również mostów na Sekwanie. Transport odbywał się z Luksoru do Aleksandrii Nilem, a później do Tulonu przez Morze Śródziemne i nadal morzem wokół Półwyspu Iberyjskiego, aż Sekwaną dopłynął do Paryża. Podróż zajęła 1 rok i 4 miesiące. Uroczyste podniesienie obelisku na Placu Zgody odbyło się 25 października 1836 roku. Obelisk przewieziony został wraz z cokołem, jednak on uległ uszkodzeniu w trakcie podróży i można oglądać go w Luwrze. Wiele lat później, prezydent Francji Francois Mitterranda, zwrócił Egiptowi drugi obelisk, który cały czas znajdował się i nadal znajduje, przed Świątynią Luksorską.

     

@Nowiccyteam B&A