Świątynia Nieba to jedna z najbardziej znanych świątyń w Pekinie. Miejsce to ma długą i ciekawą tradycję. Jednak, pomijając zarówno ważność tego miejsca pod względem religijnym oraz architektonicznym, to muszę wam zdradzić, że to miejsce podobało mi się najbardziej w całym Pekinie!

Cesarki Ołtarz Ofiarny w Pekinie

Początek XV wieku. Pekin. Wielki władca, cesarz Yongle z dynastii Ming wpada na pomysł wybudowania nie tylko Zakazanego Miasta, ale również wyjątkowej świątyni: Świątyni Nieba, znana także pod nazwą Cesarskiego Ołtarza Ofiarnego w Pekinie. Świątynia Nieba znajduje się na południowym krańcu Starego Miasta w Pekinie , w dzielnicy Xuan Wu. Byliśmy, zobaczyliśmy i zachwyciliśmy się. Z przyjemnością opowiemy o tym miejscu.

Świątynia Nieba, a początkowo Świątynia Nieba i Ziemi, była miejscem  niezwykle ważnym dla Chińczyków. Każdego roku modlono się do Nieba o obfite plony. Były składane tu ofiary przez cesarza oraz jego dwór w imieniu całego narodu. Chińczycy nie mogli wchodzić na teren Świątyni Nieba aż do 1912 roku. Świątynia Nieba jest częścią sporego zespołu parkowo-pałacowego. Cesarz Jiajing rozbudował kompleks, który nie był już później zmieniany. Przeprowadzono jedynie prace renowacyjne w XVIII wieku. Druga renowacja odbyła się przed Igrzyskami w 2008 roku. Świątynia usytuowana jest w parku.

Parki w Chinach to temat na zupełnie osobny artykuł. Są przecudowne. Chińczycy bardzo aktywnie wypoczywają w parkach. Traktują je trochę inaczej niż Europejczycy. Aktywność Chińczyków w miejskich parkach jest zaskakująco duża. Spacerując można zobaczyć zarówno osoby, które ćwiczą indywidualnie, z instruktorem (mistrzem) lub w dużych grupach. Co ćwiczą? Sztuki walki, najczęściej Tai Chi, Taijiquan i Qigong. Wygląda to naprawdę pięknie! Co chwilę można spotkać śpiewające chóry!

Trzy najważniejsze budowle na terenie kompleksu to:

  • Świątynia Modłów o Dobry Urodzaj Pawilon Modłów o Pomyślny Rok – Qinian Dian
  • Świątynia Sklepienia Pawilon Cesarskiego Sklepienia Niebiańskiego – Huangqiong Yu,
  • Ołtarz Nieba– Yuanqiu Tan lub Yuanqiu

Warto także zobaczyć:

  • Ściana Szeptu – Ściana Echa (Huiyin Bi, która otacza Świątynię Sklepienia
  • kamienie echa– przed schodami prowadzącymi do Świątyni Sklepienia
  • Pawilon Postu – Zhai Gong
  • Cesarski Urząd Muzyczny – Shenyue Shu
  • Most Czerwony– Danbi Qiao
  • Długi Korytarz– Chang Lang  – zadaszony pasaż.

Niezwykłości… 

Niezwykle ciekawa jest ściana szeptu, a także kamienie echa. Mur Szeptów jest niczym zaklęty krąg. Posiada niezwykłą właściwość: fantastycznie odbija i przenosi dźwięki. Szeptane przy nim słowa, nawet te najcichsze, stają się słyszane w innych częściach muru. Efekt ten jest wynikiem dokładnych obliczeń matematycznych, opartych na zasadach geometrii i akustyki. Z kolei stojąc na kamieniu echa, kiedy klaśniemy w dłonie, usłyszymy 3 echa tego klaśnięcia następujące po sobie.

Świątynia Nieba – warto czy nie?

Przygotowując ten wpis, przejrzałam z ciekawości, co inni zwiedzający Pekin piszą o Świątyni Nieba. Wiele z nich jest bardzo pozytywnych. Jednak nalazłam też kilka artykułów zniechęcających do zobaczenia tego miejsca. A że smog wiecznie panujący w mieście nie pozwala zobaczyć piękna tego miejsca, że dojazd bardzo trudny, że bilety trzeba kupić.

Pekin to duże miasto z bardzo rozbudowaną siecią transportową. I naprawdę, dla chcącego nic trudnego. Do dyspozycji są tuk-tuki, taksówki, autobusy, metro. Oczywiście, że poruszanie się po mieście nie jest łatwe, ale jeżeli ktoś decyduje się na podróż na „własną rękę”, to musi się z tym liczyć. My nie mieliśmy żadnego problemu z przemieszczaniem się po Pekinie. Najczęściej wybieraliśmy metro. Ani razu nie zdarzyło się ,żebyśmy musieli zawrócić, że wsiedliśmy do złej linii itd. Pomimo że metro jest bardzo rozbudowane, oznaczenia są dość solidne. Kwestia smogu? Tak, to może być problematyczne. Doświadczyliśmy go, ale smog nie jest powodem, żeby zrezygnować ze zwiedzania, albo żeby krytykować wygląd miejsca za smog. My mieliśmy to szczęście, że pogoda była przepiękna! Niebo nas zauroczyło! A bilety… no tak, trzeba kupić i też nikogo nie powinno to zaskakiwać. Jest to zabytek z XV wieku, o bardzo dużym znaczeniu historycznym, kulturowym i religijnym. Ktoś musi o niego dbać. Wydanie 16 zł za bilet wstępu to naprawdę niewielkie pieniądze.

 

@Nowiccyteam B&A